Szkolny Escape Room

2 marca 2018 roku uczniowie klasy VI należący do aktywu bibliotecznego wzięli udział w grze bibliotecznej Escape Room. Zabawa polegała na rozwiązywaniu zagadek w celu odnalezienia  klucza. 6 uczennic miało za zadanie rozwiązać zagadki, rebusy oraz łamigłówki dotyczące znajomości lektur szkolnych, ich bohaterów, akcji i wydarzeń. Koordynatorki tego zadania: pani mgr Danuta Bazydło oraz pani mgr Aneta Podgórska zadbały o aranżację pomieszczenia biblioteki, które zamieniło się w Komnatę zaczarowanych uporządkowanych literek. Panie gromadziły rekwizyty od listopada, aby pomieszczenie było dla uczniów bardziej tajemnicze i zagadkowe. Nastrój pomieszczenia: przyciemnione zasłonami okna, na których przyczepione były nietoperze, świece, latarenki, stare futra, zegary, okulary, pudełka, buteleczki, słoiczki, w których kryły się zarówno wskazówki pomocne do rozwiązania zagadek, jak także takie, które życzyły powodzenia w dalszym poszukiwaniu klucza. Wskazówki prowadziły przez takie lektury, jak: „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Tajemniczy ogród”, „Chłopcy z Placu Broni”, „Ten obcy” „Awanturę o Basię” oraz także przez wątek patriotyczny: „Legendę o Białym Orle”. Uczennice skrupulatnie stosowały się do instrukcji. Z wielkim zainteresowaniem oglądały wszystkie tajemnicze i zagadkowe przedmioty, zupełnie nietypowe dla pomieszczenia biblioteki, które niekiedy były podpowiedziami, jak np. ogromna pestka mango, która odsyłała do bohaterki książki: „Ten obcy”- Pestki. Wspaniała znajomość lektur oraz umiejętność pracy w grupie, wzajemnego wspierania się i współdziałania umożliwiła odnalezienie klucza i wydostanie się z „Komnaty zaczarowanych uporządkowanych literek”. Satysfakcja uczennic oraz ich opiekunek była ogromna. Escape Room okazał się tak bardzo ciekawą formą popularyzacji czytelnictwa, że panie Danuta Bazydło i Aneta Podgórska zorganizowały go również  dla uczniów klasy V w dniu 8 marca 2018 r. Młodsi o rok uczniowie poradzili sobie rewelacyjnie ze wszystkimi zadaniami, mimo, że nie zawsze były one łatwe. Rozwiązali wszystkie zagadki i odnaleźli klucz ukryty głęboko w książce. Zadania dotyczyły nie tylko znajomości lektur, ale także informacji o symbolach narodowych, historii Polski związanej z odzyskaniem niepodległości oraz działań liczbowych i własności liczb. Wrażenia dzieci po tej zabawie łączącej naukę z  rozrywką były bardzo pozytywne. Podsumowały, że z jeszcze większą ochotą będą odwiedzały  bibliotekę szkolną.