Dogoterapia jako metoda stymulująca rozwój dziecka w wieku szkolnym i przedszkolnym

"Wy nie wiecie, a ja wiem,

jak rozmawiać trzeba z psem..."

Dnia 3 marca 2023 roku po raz pierwszy w naszej szkole odbyły się zajęcia z dogoterapii dla uczniów klasy I i oddziału przedszkolnego. Dzieci uczestniczyły w zajęciach, w których towarzyszyła im „Beza” – pies rasy golden retriever. Spotkanie z Bezą było okazją do relaksacji, wyciszenia, a także znakomita motywacja do podejmowania różnorodnych działań w zakresie wspierania funkcji motorycznych, poszerzania słownika czynnego dziecka, kształtowania umiejętności narracyjnych, okazywania i nazywania emocji. Obecność psa na zajęciach wyzwala w dzieciach spontaniczną radość i otwartość względem otoczenia.W czasie zajęć uczniowie mogli osobiście doświadczyć łagodności psa, który cierpliwie wysłuchiwał wydawanych mu poleceń, a przede wszystkim bardzo posłusznie je wykonywał. Wspólne, edukacyjne zabawy wywołały mnóstwo pozytywnych emocji. Kolejne spotkanie z Bezą już niebawem.