Biblioteka - szkolne centrum kultury

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła uczestniczyła w projekcie "Biblioteka - szkolne centrum kultury" Celem projektu była promocja szkolnej biblioteki, jako kulturalnego centrum kultury.

Zadanie

Ulubiona scenka teatralna z wybranej lektury.

W akcję zostali zaangażowani uczniowie klasy IV i VI. Uczniowie pod opieką nauczycieli wychowawców mieli za zadanie przygotowanie scenografii oraz strojów dla artystów. Uczniowie klasy IV podzieleni zostali na 5 zespołów, które opracowywały różne aranżacje scenki z „Kopciuszka”, gdyż uznali, że jest to bajka, która najbardziej zapadła w ich pamięci i najmocniej wzruszyła ich w dzieciństwie. Wszystkie grupy aktorów bardzo zaangażowały się w realizację zadania. Było dużo pracy i emocji. Uczniowie zostawali w szkole po zajęciach lekcyjnych. Przygotowywali dekoracje, stroje oraz ćwiczyli swoje aktorskie role. Uczniowie klasy VI postanowili zabawić się scenką z „Rzepki” Juliana Tuwima. Zespół klasowy liczy 15 uczniów, wobec czego zaangażowani musieli być wszyscy uczniowie. Okazało się, że teatr może być niezwykłą zabawą i rozrywką. Występy zespołów teatralnych  i podsumowanie nastąpiło 14 marca 2016 roku. Uczniowie dokonali prezentacji scenek przed uczniami całej szkoły.

Prezentacje uczniów klasy IV.

Prezentacja uczniów klasy VI.

Zadanie

Konkurs plastyczny „Ilustracja okładki wybranej książki”.

Wpłynęło 21 prac, z czego zostało nagrodzonych i wyróżnionych 5 prac.

Nagrodzeni uczniowie:

I miejsce – Beata Skrzek klasa IV

II miejsce – Kinga Mroczkowska klasa V

III miejsce – Patrycja Mucha klasa V

Wyróżnienia: Monika Sadowska klasa IV oraz Maja Marczykowska klasa I

Z wszystkich prac uczniów został urządzony wernisaż, który uczniowie mogli oglądać przez tydzień na korytarzu szkolnym. Następnie najciekawsze prace uczniów zostały umieszczone na tablicy bibliotecznej wraz z listą uczestników konkursu oraz nagrodzonymi uczniami.

Zadanie

Konkurs czytelniczy ze znajomości poleconych książek.

Konkurs czytelniczy o tytuł „Książkowego omnibusa” został przeprowadzony w dwóch kategoriach: dla klas I – III oraz IV – VI. Uczniowie wraz z wychowawcami klas oraz bibliotekarzem Panią Danutą Bazydło wybrali wspólnie książki, które chcieliby przeczytać, a następnie sprawdzić swoją wiedzę w konkursie czytelniczym.

W klasach I – III uczniowie uczestniczyli w spotkaniach „365 dni z bajką”, na których wychowawczynie p. Dorota Nalberska i p. Edyta Stanisławczyk czytały wybrane wcześniej książki.

Konkurs ze znajomości treści polecanych książek odbył się 16 marca 2016 roku. W konkursie czytelniczym uczestniczyło 32 uczniów z klas I – III oraz 51 uczniów z klas IV – VI. W klasach I – III konkurs dotyczył  znajomości wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, natomiast w klasach IV – VI znajomości książek: Carlo Collodi „Pinokio”, Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa” oraz Joanny Olech „Dynastia Miziołków”.

Wyniki konkursu:

w kategorii klas I – III:

I miejsce – Emilia Pytlewska, klasa II.

II miejsce – Kacper Kopycki, klasa I; Eliza Kowalczyk, klasa II.

III miejsce – Krystian Wesołowski, klasa II; Marcel Lipiec, klasa I.

w kategorii klas IV – VI:

wyłoniono „Książkowego omnibusa” w każdej klasie:

Klasa IV – Maria Marczewska

Klasa V – Jakub Dziuba

Klasa VI - Łucja Nogaj

Zadanie

Konkurs na napisanie recenzji ulubionej książki.

Uczniowie próbowali w swoich recenzjach zachęcać dzieci i dorosłych do czytania ich ulubionych lektur. W konkursie wzięło udział 15 uczniów. Jury w składzie: nauczyciel bibliotekarz i matematyk Pani Danuta Bazydło, polonista Pani Jolanta Nowocin oraz dyrektor szkoły Pan Arkadiusz Bazydło podsumowali konkurs przyznając następujące miejsca:

I miejsce: Nina Utkowska, klasa IV

II miejsce: Monika Sadowska, klasa IV

III miejsce: Patrycja Mucha, klasa V

Wyróżnienia: Oliwia Utkowska, klasa V; Daria Dziuba, klasa V, Beata Skrzek, klasa IV.

Zadanie

Konkurs literacko-plastyczny na napisanie opowiadania i opatrzenie go ilustracjami.

Wzięło w nim udział 15 uczniów z klasy VI oraz 25 uczniów z oddziału przedszkolnego.

Nagrodzeni uczniowie:

I miejsce – Maria Rosłaniec klasa VI (Opowiadanie „Zagubiona”)

II miejsce – Wojciech Dąbrowski klasa VI (Opowiadanie „W Krainie Czterech Wichrów”)

III miejsce – Zuzanna Woźniak klasa VI (Opowiadanie „Niezwykły sen”).

W kategorii klasy „0” zwycięzcami zostali:

I miejsce: Adrian Janduła oraz Amelia Chrząszcz

II miejsce: Stanisław Tomczak oraz Zuzanna Makowska

III miejsce: Amelia Matysiak

Uczniowie klasy „0” tworzyli swoje pierwsze książeczki wraz z rodzicami. Wymyślali samodzielnie historie, które spisywali rodzice. Natomiast dzieci wykonały ilustracje do swoich wymyślonych opowiadań.

Przygoda z książeczką zakończyła się wręczeniem nagród i dyplomów w bibliotece szkolnej przez bibliotekarza Panią Danutę Bazydło, dyrektora szkoły z udziałem wychowawcy oddziału przedszkolnego Pani Anny Bzduchy podczas uroczystego spotkania podsumowującego prace dzieci.

Zadanie

„Moje zakończenie” – konkurs literacki.

Patronat nad konkursem objęli nauczyciele: bibliotekarz i matematyk – Pani Danuta Bazydło oraz poloniści: Pani Jolanta Nowocin i Pani Jolanta Wolska. Uczniowie najczęściej pisali zakończenia powieści: „Ania z Zielonego Wzgórza” – Lucy Maud Montgomery; „Pinokio” Carlo Collodi; „Oskar i pani Róża” Erica-Emanuela Schmitta.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Zuzanna Kicior, klasa VI

II miejsce: Beata Skrzek, klasa IV

III miejsce: Łucja Nogaj, klasa VI

Wyróżnienie: Gabriela Fryszkowska, klasa VI.

Zadanie

Przeprowadzenie kursu dla nauczycieli "Biblioteka - szkolne centrum kultury"